- 15%

Vitabiotics – Ultra Vitamin D 2000 IU

(2 përshtypje mbi produktin)

Original price was: 2,500 Lekë.Current price is: 2,125 Lekë.

Përshkrimi i Produktit

Ultra Vitamin D siguron një sasi optimale të vitaminës D që luan një rol të rëndësishëm në organizëm dhe në aspekte të tjera të shëndetit. Ajo nuk luan rol vetëm në mirëmbajtjen e kockave dhe dhëmbëve por është e njohur gjithashtu për rolin mbështetës në funksionimin normal të sistemit imunitar, ndarjen normale të qelizave dhe funksionin normal të muskujve.

Vitamina D sintetizohet nga trupi gjatë eskpozimit në diell. Sidoqoftë shumë pjesë të botës nuk marrin sasinë e mjaftueshme të rrezeve të diellit, dhe në shumë vende me diell, personat e kufizojnë ekspozimin për shkak të efekteve negative të ekspozimit të tepërt ndaj rrezeve UV. Kjo gjë ka sjellë ulje te nivelit te vitaminës D në shumë vende të botës. Departamenti i Shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar tani rekomandon që cdo person që nga lindja të marrë një suplement të vitaminës D.

Çfarë është Vitamina D?

Vitamina D është një vitaminë e tretshme në yndyrna e gjetur në ushqime si kërpudhat, peshku, gjalpi dhe e verdha e vezës. Vitamina D ka funksione dhe përfitime që janë më të gjera më shumë se çdo vitaminë tjetër.

Ajo kontribuon në:

 • Mirëmbajtjen e kockave dhe dhëmbëve
 • Përthithjen dhe përdorimin e kalciumit dhe fosforit
 • Funksionimin normal të muskujve
 • Nivele normale të kalciumit në gjak
 • Funksionimin e sistemit imunitar
 • Procesin e ndarjes qelizore

Për personat mbi 60 vjeç, është parë se marrja e përditshme e vitaminës D nga të gjithë burimet ndihmon në reduktimin e rënies lidhur me paqëndrueshmërinë posturale dhe dobësinë e muskujve. Rrëzimi është një faktor rreziku për fraktura të kockave për meshkujt dhe femrat mbi 60 vjeç.

Udhëzime mbi përdorimin

Këshillohet marrja e një tablete në ditë.

 • E përshtatshme për vegjetarianë
 • Pa ngjyrues artificialë
 • Pa konservantë
 • Pa laktozë
 • Pa gluten
 • Pa kripë ose maja
 • Nuk është e testuar në kafshë
Firma

Vitabiotics

Linja

Ultra

Forma

Tableta

Sasia

96

Nutritional Information Average per tablet % EC NRV*
Vitamin D(as D3 2000 IU) 50 µg 1000

*NRV – Nutrient Reference Value, µg = microgram, IU – International Units, British Pharmacopoeia Quality

Përbërësit
Bulking Agent: Maltodextrin, Vitamin D3 (Cholecalciferol), Microcrystalline Cellulose, Tablet Coating (Hydroxypropylmethylcellulose, Glycerin, Natural Source Colour: Titanium Dioxide), Anti-Caking Agents: Silicon Dioxide, Stearic Acid & Magnesium Stearate.

Pështypjet mbi produktin
 • 5
  vlerësime
 • 5 Yje
  50%
  4 Yje
  0%
  3 Yje
  0%
  2 Yje
  0%
  1 Yll
  0%
2 përshtypje për Vitabiotics – Ultra Vitamin D 2000 IU
 • Iljada B.

  Super te mira.

 • Kristi P. (blerës i verifikuar)

  Produkti më I mirë nga kjo firmë

Jepni përshtypjen tuaj mbi produktin

Jepni mendimin tuaj

Produkte që mund t'ju interesojnë

LART