- 15%

Vitabiotics – Pregnacare Plus Omega-3

(3 përshtypje mbi produktin)

Original price was: 3,100 Lekë.Current price is: 2,635 Lekë.

Përshkrimi i Produktit

Pregnacare Plus

Një mbështetje e madhe nutricionale për nënën dhe fëmijën

Pregnacare Plus ofron një paketim të dyfishtë ku përfshihen vitaminat esenciale për shtatzani ku përfshihen dozat e rekomanduara të acidit folik 400mcg dhe 10mcg vitaminë D siç këshillohet nga Departamenti i Shëndetit në Angli, përgjatë shtatzanisë dhe ushqyerjes me gji, plus kaspulat me Omega-3 që ofrojnë një burim të pasur të DHA (acidi docosahexaenoic)  i cili kontribuon në zhvillimin normal të trurit dhe syve tek fetusi.

pregnacare, omega3

Pregnacare Plus është formuluar për të ndihmuar nënat të mbajnë nivelet e nutrientëve në organizmin e tyre në nivelet e duhura pa vështirësinë apo konfuzionin rreth nutrientëve që duhet të marrin.

Pregnacare Plus ofron

28x tableta Pregnacare multi-nutricional me 400mcg acid folik

Tabletat Pregnacare përmbajnë një kombinim të kujdesshëm të 19 nutrientëve të rëndësishëm për nënën dhe fëmijën. Pregnacare është formuluar nga ekspertë në mënyrë të tillë që çdo përbërës të jetë në nivele të sigurta. Këtu përfshihen vitamina B12, plus vitaminën D dhe acidin folik që janë në nivelet e rekomanduara për zhvillimin e bebes gjatë shtatzanisë. Acidi folik gjatë shtatzanisë zvogëlon defiçiencat e folatit tek nënat mungesa e të cilit është faktor rrisku për difektet në zhvillimin e sistemit nervor tek fetusi.

28x kapsula Omega-3 me 300mg DHA

Kapsulat përmbajnë vaj peshku me cilësi të lartë i cili është një burim i pasur me acidet esenciale tejet të rëndësishme DHA dhe EPA. DHA është veçanërisht i rëndësishëm gjatë shtatzanisë pasi kontribuon në zhvillimin normal të trurit dhe syve të fetusit.

Një kapsulë e Pregnacare Omega-3 në ditë përmban 300 mg DHA, niveli i rekomanduar nga ekspertët ndërkombëtarë për nënat shtatzana dhe gjatë periudhës të gji-dhënies, plus 60mg EPA.

Pregnacare Plus nuk përmban vaj peshku të ekstraktuar nga toni, peshkaqeni apo peshku shpatë pasi ai nuk rekomandohet për gratë shtatzana.

Vitamina D në shtatzani

Sipas departamentit të shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar këshillohet marrja e 10mcg vitaminë D gjatë shtatzanisë dhe gji-dhënies, që është ekzaktësisht sasia që gjendet në këtë produkt.

Vitamina E në shtatzani

Vitamina E kontribuon në mbrojtjen e qelizave nga stresi oksidativ. Pregnacare përmban një sasi të vogël të rekomanduar të kësaj vitamine 4mg. Kjo është e pranishme në formën e saj natyrore që përthithet më mirë se forma sintetike.

Rëndësia e acideve yndyrore Omega-3

Të rriturit mund të marrin DHA dhe EPA nëpërmjet konvertimit nga organizmi të acidit yndyror esencial ALA (alpha linoleic acid), i pranishëm në vajrat vegjetal siç është vaji i linit por ky proçes është shumë jo efiçient për organizmin. Vaji i peshkut është një mënyrë direkte dhe mjaft e besueshme e marrjes të DHA dhe EPA. Fetusi dhe i porsalinduri në hapat e parë të jetës ka nevojë të marrë këto acide yndyrore në mënyrë direkte pasi e kanë shumë të vështirë ta konvertojnë vetë nga ALA.

Zhvillimi i trurit dhe i syve

DHA është acidi yndyror dominues në sistemin nervor pasi gjendet

brain development chart

 

 

në muret qelizore në tru. Tek fetusi 60% e trurit është e përbërë nga yndyrnat ku 40% zë DHA. Ka një nevojë të rritur për DHA nga fetusi që i korrespondon një rritjeje në sasinë e DHA në tru gjatë muajve të fundit të shtatzanisë. Në lindje truri i bebes peshon sa 70% e peshës të trurit të një të rrituri dhe 15% e rritjes të trurit ndodh në vitet e para të jetës.

 

DHA është e rëndësishme gjatë kësaj periudhe. DHA gjendet në sasi dhe më të mëdha në retinë.

 

Udhëzime mbi përdorimin

Një tabletë në ditë (blisteri jeshil)

Një kapsulë në ditë (Blisteri rozë)

Gëlltiteni me ujë ose me ndonjë pije tjetër të ftohtë me vaktin kryesor. Mos e përtypni. Mos tejkaloni dozën e rekomanduar ditore. Duhet të merret vetëm me stomakun plot.

Firma

Vitabiotics

Linja

Pregnacare

Forma

Tableta

Sasia

56

NutrientëtMesatarja për tab.% NRV*
Vitamin D (as D3 400 IU)10 µg200
Vitamin E4 mg α-TE33
Vitamin K70 µg93
Vitamin C70 mg88
Thiamin (Vitamin B1)3 mg273
Riboflavin (Vitamin B2)2 mg143
Niacin (Vitamin B3)20 mg NE125
Vitamin B610 mg714
Folic Acid400 µg200
Vitamin B126 µg240
Biotin150 µg300
Pantothenic Acid6 mg100
Magnesium150 mg40
Iron17 mg121
Zinc15 mg150
Copper1000 µg100
Selenium30 µg55
Iodine150 µg100
Betacarotene (Natural Source)2mg--
%NRV* - Doza Ditore Referencë, µg - microgram
mg -miligram
Lista e përbërësve
Tablet Ingredients: Maltodextrin, Magnesium Oxide, Bulking Agent: Microcrystalline Cellulose, Vitamin C (Ascorbic Acid [Carriers: Hydroxypropylmethylcellulose & Tartaric Acid]), Ferrous Fumarate, Tablet Coating (Hydroxypropylmethylcellulose, Hydroxypropylcellulose, Capric/Caprilic Triglycerides, Colours [Titanium Dioxide, Iron Oxides], Glycerin, Purified Talc), Zinc Sulphate, Anti-Caking Agents: Silicon Dioxide, Stearic Acid & Magnesium Stearate, Niacin (as Nicotinamide), Vitamin B6 (Pyridoxine HCl), Betacarotene (Carriers: Starch, Water, Antioxidant: DL-Alpha Tocopherol), Pantothenic Acid (as Calcium Salt), Vitamin B12 (Cyanocobalamin [Carriers: Maltodextrin, Trisodium Citrate, Citric Acid]), Vitamin E (D-Alpha Tocopheryl Acid Succinate) (from Soya), Vitamin D3 (Cholecalciferol [Carriers: Acacia, Sucrose, Corn Starch, Medium Chain Triglycerides, Antioxidant: DL-Alpha Tocopherol]), Thiamin (Vitamin B1 as Mononitrate), Riboflavin, Copper Sulphate, Vitamin K (Vitamin K1 [Carriers: Acacia & Sucrose]), Folic Acid (as Pteroylmonoglutamic Acid), Potassium Iodide, Biotin, Sodium Selenate. Allergy Advice: For allergens, see ingredients in bold

NutrientëtSasia për kapsulë% EC NRV*
Omega-3 Fish Oil600 mg--
DHA (Docosahexaenoic Acid)300 mg--
EPA (Eicosapentaenoic Acid)60 mg--
mg =miligram
*NRV = Vlera referencë e nutrientëve
Lista e përbërësve
Capsule Ingredients: Omega-3 Fish Oil (Docosahexaenoic Acid Concentrate) (from Fish), Capsule Shell: Pharmaceutical Grade Gelatin (Halal Bovine Source), Glycerin & Natural Flavour Lemon Oil. Allergy Advice: For allergens, see ingredients in bold

Pështypjet mbi produktin
 • 5
  vlerësime
 • 5 Yje
  100%
  4 Yje
  0%
  3 Yje
  0%
  2 Yje
  0%
  1 Yll
  0%
3 përshtypje për Vitabiotics – Pregnacare Plus Omega-3
 • Zoica T. (blerës i verifikuar)

  Super

 • Berna G. (blerës i verifikuar)

  Cilesi dhe cmim i mire

 • Anxhela A.

  Te shkelqyera

Jepni përshtypjen tuaj mbi produktin

Jepni mendimin tuaj

Produkte që mund t'ju interesojnë

LART