Natures Aid – Vitaminë D3 5000 UI

3,100 Lekë

Out of stock

Join the waitlist to be emailed when this product becomes available

Përshkrimi i Produktit

Vitamina D, njihet ndryshe si vitamina e Diellit, pasi prodhohet në lëkurën e njeriut kur ekspozohet në Diell. Ajo përfitohet në doza minimale edhe nga disa lloje ushqimesh. Por për të ruajtur nivelin e duhur të saj në gjak duhen marrë suplemente shtesë.

Vitamina D ka disa funksione të rëndësishme si:

 • Përthithja e kalciumit, dhe fosforit në kocka.
 • Normalizimi i sistemit imunitar.
 • Marrja e vitaminës D është shumë e rëndësishme për rritjen dhe zhvillimin e kockave dhe të dhëmbëve.
 • Ajo krijon rezistencë ndaj disa sëmundjeve.
 • Nëse ju nuk merrni mjaftueshëm vitamin D, do të rrezikoheni nga sëmundjet e kockave si osteomalacia dhe osteoporoza që shoqërohen me fraktura të rënda kockore.

Përfitimet e vitaminës D

1. Vitamina D lufton disa sëmundje:

 • Redukton sklerozën multiple.
 • Ul shanset për t’u prekur nga sëmundje të zemrës.
 • Rrit imunitetin e organizmit dhe mbron nga gripi dhe virozat.

2. Vitamina D redukton depresionin:

Studimet kanë treguar se personat e prekur nga depresioni, pasi kanë marrë vitamin D janë janë përmirësuar ndjeshëm.

Arsyet pse duhet të përdorni vitamin D:

 • Jetoni në ambient me ndotje të lartë.
 • Përdorni shumë kremra me faktorë mbrojtës.
 • Kaloni shumë kohë brenda në shtëpi.
 • Keni lëkurë të errët ( sa më e lartë melanina, aq më pak lëkura e përthith rrezet e diellit për t’u konvertuar në vitamin D).

Simptomat që tregojnë se keni mungesë të vitaminës D:

 • Lodhje, këputje të trupit.
 • Dhimbje e kockave.
 • Vështirësi në ngjitje të shkallëve, apo kur uleni dhe ngriheni nga shtrati.
 • Fraktura

Udhëzime mbi përdorimin

Këshillohet marrja e një kapsule në ditë.

 

0/5 (0 Reviews)
Firma

Natures Aid

Forma

Kapsula

Sasia

60

Per tablet

Nutritional Information Amount NRV
Vitamin D3 (Cholecalciferol) 125µg (5000iu) 2500

Additional Ingredients
Di-Calcium Phosphate, Microcrystalline Cellulose, Anticaking Agents (Silicon Dioxide, Vegetable Source Magnesium Stearate), Sodium Carboxymethylcellulose.

0/5 (0 Reviews)
Pështypjet mbi produktin
 • 0
  vlerësime
 • 5 Yje
  0%
  4 Yje
  0%
  3 Yje
  0%
  2 Yje
  0%
  1 Yll
  0%
Përshtypjet

There are no reviews yet.

Jepni përshtypjen tuaj mbi produktin

Bëhu i pari që jep një përshtypje “Natures Aid – Vitaminë D3 5000 UI”

LART