Geek & Gorgeous – Stress Less

1,600 Lekë

Përshkrimi i Produktit

Geek & Gorgeous Stress Less

Stress Less është krijuar përmirësoj lëkurën e ndjeshme, demtuar, irrituar, dehidratuar, duke kombinuar 2 super molekula me veti njohura qetësuese, hidratuese dhe riparuese sic janë Beta-Glukan dhe Madecassoside.

pH: 5 – 5.5 

Beta-Glukan: 0.2% 

Made-cassoside: 0.3% 

Beta-Glukan është pjesa e rëndësishme dhe aktive e Tërshërës me veti shprehura riparuese, qetësuese dhe shëruese plagëve, ndërsa Madecassoside është një nga dy komponentët aktiv Centella Asiatica, një bimë mjeksore ka veti qetësuese, shëruese dhe veti antioksiduese.
 

Ne përdorim 0.2% Beta-Glukan dhe 0.3% Made-cassoside këtë formulë. Ndërsa numrat mund mos duken shumë lartë, kur bëhet fjalë për këto 2 përbërës, përqëndrimet janë larta. 

Studimet tregojnë Made-cassoside e përdorur masën 0.05% (për parandaluar prodhimin e malaninës e nxitur nga rrezatimi UV) ose 0.1% e miksuar me 5% vitamin C për efekte antirrudhë. 0.2% nga Made-cassoside ka efekte dukshme hidratuese, mbrojtëse dhe qetësuese djegies apo pickimit lëkurave atopike apo psoriatike. 

Studimet in-vivo ( njerëz) nga prodhuesi i Beta-Glukan tregojnë molekula përmirëson barrierën e lëkurës duke filluar nga përqëndrimi 0.05 dhe vetitë hidratuese Beta-Glukan janë si acidit Hialuronik, madje edhe mira. Kur përdoret përqëndrimin 0.1%  ndikojnë lëkura jetë elastike, e butë dhe kompakte. 

Për kë është?

Mund të përdoret nga të gjithë, veçanërisht rekomandojmë të përdoret nëse lëkura juaj është e prirur të dehidratohet, sensitive, skuqet dhe irritohet, ose kur jeni duke përdorur aktiv të fortë (psh. më pak stres nëse lëkura juaj është e prirur ndaj dehidrimit, ndjeshmërisë, skuqjes dhe acarimit, ose jeni duke përdorur aktivë të fortë (p.sh. kundër akneve si peroksidi benzoil ose kundër rrudhave si tretinoina) të njohura për tharje të lëkurës ose komprometojnë barrierën e lëkurës. 

Lloji i lëkurës: Për të gjitha llojet e lëkurave, vecanërisht ato sensitive.

Problematika e lëkurës: Lëkurë e prirur ndaj dehidrimit, ndjeshmërisë, skuqjes dhe acarimit.

Tekstura: Teksturë e lehtë si mëndafsh, nuk ngjit, teksturë xhelatinore.

Përbërësit kryesorë

Made-cassoside - Një nga komponentët biologjik më aktiv të marr nga bima mjeksore Centella Asiatika, e njohur edhe si Gotu Kola ose CICA. Ka veti shumë të mira shëruese të plagëve, qetësimit të lëkurës dhe veti antioksiduese. 

Beta-Glukan - Një supermolekulë që vjen nga Tërshëra dhe ka veti intensive shëruese, riparuese dhe qetësuese të lëkurës. Duke qenë se është se ka edhe veti hidratuese, ka treguar edhe benefite antirrudhë.  është një molekulë polisakaride (sheqeri) e ngjashme me acidin hialuronik në strukturë dhe ka veti hidratuese të ngjashme me të ose edhe më të mira. Ndërkhë që fraksionet më të mëdha të Beta-Glukan rrinë në sipërfaqe duke e hidratuar dhe qetësuar atë, fraksionet më të vogla penetrojnë thellë (madje deri në dermë, shtresa e mesme e lëkurës) duke na dhënë benefite shumë premtuese antirrudhë. 

Saccharide Isomerate – Një molekulë karbohidrate identike me lëkurën tonë ngjitet me lëkurën si magnet dhe e mban atë hidratuar gjatë se shumica e humektantëve tjerë. 

Udhëzime mbi përdorimin

Aplikoni disa pika lëkurë pasi e keni pastruar atë. Mund përdoret mëngjes dhe mbrëmje. 

Firma

Geek & Gorgeous

Mosha

Të gjithë

Sasia

30ml

Lloji i lëkurës

Sensitive, E thatë

Forma

Flakon me pikatore

Aqua (Water), Methyl Gluceth-20, Saccharide Isomerate, Glycerin, Madecassoside, Beta-Glucan, 1,2-Hexanediol, Citric Acid, Sodium Citrate, Caprylyl Glycol, Carbomer, Sodium Hydroxide, Ethylhexylglycerin, Phenoxyethanol

Pështypjet mbi produktin
 • 0
  vlerësime
 • 5 Yje
  0%
  4 Yje
  0%
  3 Yje
  0%
  2 Yje
  0%
  1 Yll
  0%
Përshtypjet

There are no reviews yet.

Jepni përshtypjen tuaj mbi produktin

Bëhu i pari që jep një përshtypje “Geek & Gorgeous – Stress Less”

Produkte që mund t'ju interesojnë

LART