Geek & Gorgeous – Calm Down

1,500 Lekë

3.5-3.9 pH – 3.2% PHA –  0.8% BHA

Përshkrimi i Produktit

Geek & Gorgeous Calm Down

Eksfoliues shume i butë, i rekomanduar për lëkurat shumë ndjeshme, me tendencë për t’u skuqur. Përmban 4% PHA+BHA për t’i dhënë lëkurës një shkëlqim ndërkohë qetëson, mbron dhe hidraton atë. 

PHA (Poly-Hydroxy Acid) janë “motrat miqësore” të AHA-ve që njëjtë si ato largojnë qelizat e vdekura nga lëkura, por pa e irrituar atë. PHA-të kanë edhe veti hidratuese dhe antioksiduese. BHA është gjithashtu një eksfoliues i butë dhe njihet për vetitë e tij anti inflamatore. 

 • pH: 3.5 – 3.9
 • PHA: 3.2%
 • BHA: 0.8%

Në këtë formulë kombinohen PHA me BHA dhe disa përbërës të tjerë me veti hidratuese, qetësuese dhe antioksiduese. Nëse keni një lëkurë të ndjeshme dhe po kërkoni një eksfoliues delikat, sapo keni gjetur të duhurin! 

Për kë është? 

Gjithashtu Calm Down mund të jetë eksfoliuesi juaj i verës ose mund të jetë eksfoliuesi i duhur në rast kur jeni duke përdorur përbërës të fortë si retinoidet. 

Mund të jetë një alternativë e mirë për ata që janë fillestarë në përdorimin e eksfoliuesve dhe duhet ta fillojnë me dicka të butë. Në këtë rast kombinimi i Calm Down dhe Smooth Out do të ishte perfekti. Smooth Out përdoret vetëm 2 herë në javë ndërsa Calm Down çdo ditë tjetër.

Lloji i lëkurës: Lëkurat sensitive, për gjitha  llojet e lëkurave cilat janë kërkim një eksfoliuesidelikat.

Problematika e lëkurës: Lëkurë e ndjeshme, e prirur ndaj skuqjes dhe acarimit.

Tekstura: teksturë e lehtë ujore, si tonik.

Përbërësit kryesorë

Gluconalactone + Lactobionik Acid (PHA) - Eksfoliues të butë që jo vetëm largojnë qelizat e vdekura nga sipërfaqja e lëkurës, por gjithashtu hidratojnë dhe japin mbrojtje antioksidante. 

Acidi salicilik (BHA)  Një acid i tretshëm në vaj që është i njohur për vetitë e tij anti inflamatore. 

Phragmites Kharka + Poria Cocos Extract  Ekstrakte natyrale që punojnë në sinergji perfekte për të ulur inflamacionin dhe mbështesin lëkurën për të përballuar stresin e jashtëm. 

Nopal Cactus + Yeast Ekstrakt - Një kombinim i veçantë i ekstrakteve të kaktusit dhe majasë që përmbajnë peptide me peshë të ulët molekulare, karbohidrate dhe minerale që qetësojnë dhe hidratojnë lëkurën. 

Panthenol - Përbërës klasik në kujdesin e lëkurës që ka veti qetësuese, hidratuese dhe mbrojtëse. 

Udhëzime mbi përdorimin 

Përdoret direkt pasi pastroni fytyrën, si një tonik duke e aplikuar me pambuk ose direkt me duart tuaja. Prisni pak derisa të përthithet dhe pastaj aplikoni serumet ose kremrat e rutinës. 

Mund të përdoret edhe si after shave tek meshkujt gjithashtu.

GOOD TO KNOW -  Calm Down përmban vetëm acide që nuk e bëjnë lëkurën të ndjeshme ndaj rrezeve të diellit dhe do të ishte ideal të përdorej gjatë stinës së verës. POR nuk e anashkalojmë në asnjë moment aplikimin e SPF çdo mëngjes.

Kujdes! Produkti përmban BHA, mos e përdorni nëse jeni alergjik ndaj aspirinës.

Info. Shtesë

Firma

Geek & Gorgeous

Mosha

Të gjithë

Sasia

30ml, 100ml

Forma

Shishe

Water/Aqua, Glycereth-26, Gluconolactone, Lactobionic Acid, Propanediol, Salicylic Acid, Panthenol, Glycerin, Opuntia Ficus‐Indica (Prickly Pear) Extract, Saccharomyces Cerevisiae Extract, Phragmites Kharka (Topical Reed) Extract, Poria Cocos Extract, Sodium Hydroxide, Phenoxyethanol

Pështypjet mbi produktin
 • 0
  vlerësime
 • 5 Yje
  0%
  4 Yje
  0%
  3 Yje
  0%
  2 Yje
  0%
  1 Yll
  0%
Përshtypjet

There are no reviews yet.

Jepni përshtypjen tuaj mbi produktin

Bëhu i pari që jep një përshtypje “Geek & Gorgeous – Calm Down”

Produkte që mund t'ju interesojnë

LART