BioEarth – Baobab (pudër organike)

1,290 Lekë

Emri Latin: Adansonia digitata

I njohur edhe si: Pema e jetes

Origjina: Afrika Qendrore

Pjese te perdorura: Fruti

Produkt pa gluten.

Produkti 100% bimor

Out of stock

Futu në listen e pritjes për tu lajmëruar me email në momentin që produkti të rikthehet në gjendje

Kategoria: Firma:

Përshkrimi i Produktit

Baobabi, i njohur edhe si “pema e jetes”, eshte nje peme e shkelqyer e cila gjendet ne Afrike. Baobabi shpesh quhet “pema me koke poshte” sepse deget ngjajne me rrenjet. Permbajtja e Baobabit me cilesi te shumta ushqyese e ben pluhurin e frutave te tij nje superushqim me vlera te larta. Baobabi mund te arrije nje lartesi prej rreth 25 metrash dhe 20 metra ne perimeter. Pema me e vjeter eshte 1,275 vjeçare dhe vazhdon te jetoje.

Fruti i Baobabit eshte shume i pasur me vitamine C, (300 mg vitamine C per 100 gr tul frutash) afersisht gjashte here me shume se portokalli, ai gjithashtu ka nje permbajtje te larte te vitaminave te tjera si B1, B2, B3 dhe B6. Por te Baobabi gjenden edhe nje sasi e konsiderueshme mineralesh si kalium (gjashte here me shume se te bananja) kalcium (tre here me shume se te qumeshti) hekur (tre here me shume se te spinaqi), por edhe magnez, mangan, zink dhe fosfor. Ai gjithashtu ka nje permbajte te larte fibrash, proteinash, antioksidantesh dhe aminoacidesh.

Vitamina C mbron sistemin e trupit kunder radikaleve te lira dhe gjithashtu rrit aftesine e trupit per absorbimin e hekurit dhe kalciumit. Rekomandohet si nje nga frutet me te shendetshem per mbrojtjen e çregullimeve te stomakut si dhe sindromen e kembeve te fryra, venat me varice dhe hemoroidet. Ai eshte nje antioksidant i fuqishem, ndihmon ne luften kunder baktereve dhe kerpudhave te demshme per trupin tone, eshte nje burim fibrash dietike, antiinflamator, antialergjik, antidiare dhe antikapsllek. Baobabi ndihmon ne mbarvajtjen e aparatit tretes. Ai eshte gjithashtu nje ushqim shume i mire per diabetiket, mbeshtet nivelin optimal te kolesterolit si dhe rrit imunitetin. Baobabi ofron nje diete te rendesishme ushqyese, duke perfshire minerale dhe acide yndyrore esenciale.

Sipas Qendres Nderkombetare ne Universitetin e Southampton, Baobabi eshte “fryt i se ardhmes” per shkak te vlerave ushqyese te mahnitshme qe permban.

Shkencetaret nga Universiteti i Oksford Brookes kane percaktuar se Baobabi eshte nje burim jashtezakonisht i pasur me polyphenol, i cili eshte i dobishem ne zvogelimin e reagimit ndaj glicemise, shkalla ne te cilen sheqeri clirohet ne sistemin e qarkullimit te gjakut, duke reduktuar efektet e diabetit te tipit te dyte. Kerkimet kane siguruar prova se baobabi i shtuar ne ushqimet apo pijet e pacienteve diabetik te tipit te dyte i ndihmon ata te kontrollojne simptomat.

Pluhuri i frutit te Baobabit eshte nje ushqim natyral i shijshem dhe me vlera ushqyese te jashtezakoneshme per femijet dhe te rriturit. Mund ta perdorni me uje, lengje frutash, qumesht, kos, qumesht orizi, qumesht tershere, qumesht arre kokosi etj. Baobabin mund ta perdorni per te pergatitur embelsira ose ushqime te ndryshme per ti dhene atyre nje shije te vecante.

Perdorimi i sugjeruar: Rekomandohet 5-10 gr (1 luge gjelle) pluhur ne çdo moment te dites.

Efektet anesore: Asnje i njohur

Firma

Bioearth

Forma

Paketa

Sasia

60g

Pështypjet mbi produktin
 • 0
  vlerësime
 • 5 Yje
  0%
  4 Yje
  0%
  3 Yje
  0%
  2 Yje
  0%
  1 Yll
  0%
Përshtypjet

There are no reviews yet.

Jepni përshtypjen tuaj mbi produktin

Bëhu i pari që jep një përshtypje “BioEarth – Baobab (pudër organike)”

Produkte që mund t'ju interesojnë

LART