Angelini – Tantum Verde 0,15% spray

696 Lekë

Out of stock

Join the waitlist to be emailed when this product becomes available

Përshkrimi i Produktit

Tantum Verde spraj për mukozën orale është një medikament antiinflamator josteroidik me veti analgjezike,  d.m.th vepron kundër dhimbjes dhe inflamacionit të fytit, gojës dhe mishrave të dhëmbëve. Tantum Verde ka veti dezinfektuese dhe një veprim të moderuar anestezik në sipërfaqe.

Tantum Verde spraj përdoret për të trajtuar simptomat e inflamacionit dhe acarimit, kur shoqërohet edhe me dhimbje në mishrat e dhëmbëve, gojës dhe fytit (p.sh. gingiviti, stomatiti, faringjiti). Tantum Verde për mukozën me gojë është veçanërisht i përshtatshëm për pacientët që nuk mund të bejne gargarë.

Mos e përdorni / jepni fëmijës tuaj Tantum Verde:

 • Nëse ju/fëmija jeni alergjik ndaj benzidaminës ose ndonjë prej përbërësve të tjerë të tij

Kujdes! Në veçanti, tregoni mjekut tuaj:

 • Nëse jeni alergjik ndaj acidit acetilsalicilik ose medikamenteve të tjera anti-inflamatore;
 • Nëse keni vuajtur nga problemet e frymëmarrjes në të kaluarën, të tilla si astma

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji

Nëse jeni shtatzënë, ushqeni me gji ose planifikoni të mbeteni shtatzënë, ose ushqeni me gji, pyesni mjekun ose farmacistin tuaj për këshillë përpara se të përdorni këtë medikamente. Nëse jeni shtatzënë ose ushqeheni me gji, përdorni Tantum Verde vetëm pasi të këshilloheni me mjekun dhe duke vlerësuar raportin e rrezikut / përfitimit me të.

Dozimi

 • Të rriturit dhe adoleshentët: 4-8 sprucime 2-6 herë në ditë
 • Fëmijët 6-12 vjeç: 4 sprucime 2-6 herë në ditë
 • Fëmijët nën 6 vjeç: 1 sprucim për çdo 4kg peshë trupore, maksimumi 4 sprucime 2-6 herë në ditë

Përdorni Tantum Verde vetëm për periudha të shkurtra trajtimi. Nëse pas 3 ditësh trajtimi ju/fëmija nuk do ndjeheni më mirë, këshillohuni me mjekun ose dentistin tuaj sipas nevojës. Këshillohuni me mjekun tuaj nëse shqetesimi ndodh në mënyrë të përsëritur ose nëse keni vërejtur ndonjë ndryshim të fundit në të karakteristikat e saj.

Efektet anesore

Si të gjitha medikamenteve, edhe ky medikament mund të shkaktojë efekte anësore, megjithëse jo të gjithë i manifestojne ato.

Me përdorimin e Tantum Verde mund të ndodhin efektet anësore të mëposhtme:

Jo të zakonshme (mund të prekë deri në 1 në 100 persona):

 • Fotosensibiliteti (ndjeshmëria e lëkurës ndaj dritës);

Të rralla (mund të prekin deri në 1 në 1000 persona):

 • Reaksione të mbindjeshmërisë (reaksion alergjik)
 • Goja e djegur dhe e thatë.

Shumë të rralla (mund të prekë deri në 1 në 10,000 njerëz):

 • Laringospazma (vështirësi në frymëmarrje)
 • Angioedema (ënjtje e papritur e gojës / fytit dhe mukozës që shkakton vështirësi në gëlltitje dhe / ose frymë)
Firma

Angelini

Forma

Flakon me spray

Sasia

30ml

Pështypjet mbi produktin
 • 0
  vlerësime
 • 5 Yje
  0%
  4 Yje
  0%
  3 Yje
  0%
  2 Yje
  0%
  1 Yll
  0%
Përshtypjet

There are no reviews yet.

Jepni përshtypjen tuaj mbi produktin

Bëhu i pari që jep një përshtypje “Angelini – Tantum Verde 0,15% spray”

Produkte që mund t'ju interesojnë

LART