Retinoli dhe niacinamidet

A mund të përdorni niacinamid me retinol?

A mund të kombinoni Niacinamidet me Retinolin? Krijimi i një rutine efektive për kujdesin e lëkurës është një pjesë thelbësore e mbajtjes së lëkurës së shëndetshme dhe me pamje rinore. Pavarësisht nëse keni një rutinë stabël për kujdesin e lëkurës ose jeni duke kërkuar për produktet e duhura, është e rëndësishme të dini se ka disa përbërës punojnë së bashku dhe kombinohen mire për rezultate efektive, ndërsa disa mund të irritojnë lëkurën tuaj. Për shembull, nëse pa e ditur jeni duke kombinuar produkte për kujdesin e lëkurës me nivele të ndryshme pH, ato në fakt mund të jenë kundërproduktive dhe të irritojnë barrierën e lëkurës tuaj. Nëse kohët e fundit e keni gjetur veten duke parë produktet tuaja të kujdesit të lëkurës dhe duke pyetur “a mund të përdor niacinamidinet me retinolin?” ne jemi këtu për të ndihmuar. Ekspertët e shëndetit të lëkurës zbulojnë gjithçka që duhet të dini rreth këtyre përbërësve dhe se si mund të krijoni një rutinë për kujdesin e lëkurës duke përdorur të dyja ato që janë efektive, të sigurta dhe japin rezultate të dukshme shpejt.

Përfitimet e Niacinamideve

Niacinamidi është një formë e vitaminës B3. Ka disa përfitime të niacinamideve si një antioksidant i fuqishëm, i cili ndihmon në luftimin e shenjave të plakjes. Ai punon për të përmirësuar barrierën natyrore të lëkurës tuaj duke rritur prodhimin e ceramideve dhe duke rritur me kujdes ripërtëritjen e qelizave. Ky proces ndihmon në zvogëlimin e shenjave të dukshme të plakjes së parakohshme si rrudhat, linjat e imëta, pikat e errëta dhe hiperpigmentimin. Niacinamidet qetësojnë lëkurën, duke e bërë atë përbërësin ideal për kujdesin e lëkurës për t’u përdorur krahas eksfoliantëve të fuqishëm si retinoli.

Përfitimet e Retinolit

Ashtu si niacinamidet, retinoli është një vitaminë. Në këtë rast, një formë e vitaminës A. Si një nga pastruesit më të fuqishëm pa recetë, ai ndihmon për të reduktuar pamjen e lodhur të lëkurës, hiperpigmentimin, tonin e pabarabartë dhe pamjen e rrudhave. Kur përdoret rregullisht, aftësia e retinolit për të nxitur ripërtëritjen e qelizave ndihmon në përmirësimin e strukturës së lëkurës duke e ndriçuar atë.

Megjithëse retinoli ka shumë përfitime kundër plakjes, ai mund të jetë i dëmshëm nëse përdoret gabim. Nuk duhet të përdorni retinol shumë shpesh (çdo darkë ose çdo tre netë është optimale). Nëse përdoret shumë shpesh ose me përqëndrim të gabuar, retinoli mund të shkaktojë thatësi, skuqje dhe acarim, të cilat mund të sjellin në një ton të pabarabartë të lëkurës. Për shkak të kësaj, produktet e retinolit duhet të futen ngadalë në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës dhe të përdoren së bashku me produkte hidratuese si niacinamidet, acidi hialuronik dhe ceramidet. Për më tepër, është thelbësore të aplikoni krem ​​kundër diellit me SPF 30 ose më të lartë në mëngjes pasi përdorni retinol para gjumit. Përdorimi i një eksfolianti si retinoli mund të shkaktojë ndjeshmëri, veçanërisht nën rrezet e diellit.

Tani që i dini përfitimet e shumta të niacinamideve dhe retinolit, është koha për t’iu përgjigjur pyetjes “A mund të përdorni niacinamidet me retinol?”

Përdorimi i këtyre dy produkteve së bashku ofron disa avantazhe dhe mund ta çojë rutinën tuaj aktuale të kujdesit të lëkurës në një nivel tjetër. Niacinamidet kanë veti anti-plakje dhe qetësuese që e bëjnë atë përbërësin ideal për t’u shoqëruar me retinol. Për shkak se retinoli ka mundësinë që fillimisht të shkaktojë acarim, niacinamidet mund të përdoren për të stabilizuar barrierën e lëkurës tuaj dhe për të zvogëluar sasinë e ujit të humbur, duke rritur nivelet e përgjithshme të hidratimit.

Si të kombinoni niacinamidet dhe retinolin së bashku?

Mënyra më e thjeshtë për të përdorur të dy përbërësit është të zgjidhni një produkt që i përmban të dy. Pas vetëm një përdorimi, do të vini re një përmirësim në shkëlqimin dhe teksturës së lëkurës. Nëse nuk keni një produkt që përmban të dy përbërësit, mos u shqetësoni. Fillimisht, përdorni niacinamidet dhe më pas vendosni shtresën e retinolit për të mbrojtur lëkurën tuaj nga çdo acarim. Niveli optimal i pH për aktivizimin e retinolit është midis 5.5 dhe 6 dhe niacinamidi topikal është më efektiv në një pH 5-7. Asnjë përbërës nuk do të ndryshojë pH-në e tjetrit dhe në vend të kësaj do të punojë për të rritur efektivitetin e secilit.

Procesi i aplikimit

Gati për të filluar përdorimin e këtyre dy super përbërësve së bashku? Ndiqni hapat e mëposhtëm për të krijuar një rutinë të kujdesit të lëkurës me bazë retinol që do ta lërë lëkurën tuaj të shkëlqyeshme dhe të fortë.

#1 Përgatitni lëkurën tuaj

Përpara se të përdorni retinol, ju rekomandojmë të përgatisni lëkurën tuaj duke e pastruar atë. Më pas aplikoni çdo produkt që ju pëlqen me niacinamide dhe ndiqni me produktin tuaj me retinol.

Mos harroni të aplikoni niacinamidin përpara produkteve me bazë retinol për të ndihmuar në mbrojtjen e lëkurës tuaj dhe për të zvogëluar acarimin e padëshiruar. Përdorimi i ceramideve dhe niacinamidit kur përgatitni lëkurën tuaj për retinol është dëshmuar të jetë shumë efektiv për përdorim retinoid.

#2 Përfshini ngadalë retinolin në rutinën tuaj

Ndërsa ne e prekëm këtë më herët, është thelbësore të keni një qasje të ngadaltë dhe të qëndrueshme kur shtoni retinol në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës. Megjithë ndihmën e niacinamideve, produktet me bazë retinol duhet të përdoren vetëm në darkë.

#3 Mbroni lëkurën tuaj

Retinoli  mund ta bëjë lëkurën tuaj më të ndjeshme ndaj irrituesve të jashtëm dhe faktorëve mjedisorë. Kur përdorni retinol në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës, sigurohuni që të mbroni barrierën tuaj të lëkurës duke përdorur një hidratues të mirë dhe duke aplikuar rregullisht krem ​​kundër diellit. Është e rëndësishme të mbani mend se rutina juaj e kujdesit të lëkurës duhet të bazohet në nevojat individuale të lëkurës suaj. Argëtohuni duke eksperimentuar dhe shikoni se çfarë funksionon më mirë për lëkurën tuaj.

Jepni komentin tuaj

Your email address will not be published.

LART