Si ta trajtojmë zbokthin?

Zgjidhjet kundër zbokthit shërbejnë për ta kontrolluar atë, por është e nevojshme që të keni durim. Fatkeqësisht nuk ka diçka që tju japë efekt brënda natës. Në përgjithësi, për përkujdesjen ndaj zbokthit, pastrimi ditor me një shampo të butë kërkohet për të reduktuar yndyrën dhe akumulimin e qelizave te lëkurës. Mëso më tepër mbi shkaqet [...]

Ndikimi i ndërrimit të orës në shëndetin tonë

Ndërrimi i orës ndikon në orën e brëndshme të trupit tonë (ciklit cirkadian). Sipas disa studimeve lëvizja me një orë e akrepave të orës mund të shkaktojë probleme shëndetësore. Përse bëhet ndërrimi i orës? Ndërrimi i orës ka si qëllim shfrytëzimin më të mirë të dritës së diellit. Duke u zgjuar më herët në pranverë [...]

Nutrientët që ju duhen për flokë të shëndetshëm

Flokët për një rritje të shëndetshme kanë nevojë për vitamina, aminoacide dhe oligoelemente. Nëse nuk i marrin në sasi të mjaftueshme, folikuli bëhet më i vogël e më i dobët dhe flokët fillojnë të bien. Shumë forma rënieje të flokëve mund të reduktohen me lëndë ushqyese që gjenden në shtesat ushqimore (integratorët). Disa lëndë ushqyese [...]

Çfarë e shkakton zbokthin?

Zbokthi është një gjendje shumë e zakonshme në shumë njerëz dhe shkakton siklet, bezdisje madje dhe probleme vetëbesimi. Si fillim le të rrëzojmë disa mite: Zbokthi nuk është i shkaktuar nga kërpudhat apo bakteret. Gjithashtu ai nuk është ngjitës. Shkaqet e zbokthit mund të jenë të ndryshme Lëkura e yndyrshme (dermatit seborroik) Kjo është një [...]

5 ushqime që nxisin aknet

Në vitin 2010 një studim doli në përfundimin që dieta ushqimore ka ndikim tek aknet. Pas 27 analizash studimore dhe 6 studimesh klinike shkencëtarët vunë re që përdorimi i qumështit të lopes rriste mundësinë e shfaqjes dhe shkallën e avancimit të akneve dhe gjithashtu kishte një lidhje midis një diete me nivel të lartë të [...]

Farat Chia – Superushqimi që i duhet organizmit tonë

I quajtur nga shume studjues si ushqimi i lashtë i së ardhmes, farat e Chias janë një burim i shkëlqyer ushqimor për njeriun. Chia është një ushqim i lashtë i përdorur nga Aztekët, Majat dhe disa fise autoktone te Indianëve të Amerikës për rreth 4,000 vjet. Këto qytetërime përveç se i përdornin këto fara në [...]

5 arsye surprizuese përse duhet të merrni Omega-3

Omega-3 quhet acid yndyror esencial për një arsye; është esencial për trupin tuaj për të funksionuar, por gjithashtu ka disa përfitime shëndetësore të fshehta surprizuese. Çfarë është Omega-3? Dy Omega-3 të rëndësishme, DHA dhe EPA, gjenden kryesisht në peshqit e yndyrshëm si salmoni, sardelet dhe skumbria. Por ju nuk do ti humbisni nëqoftëse ju nuk [...]

Çfarë janë aknet dhe pse formohen?

Çfarë janë aknet? Ka një arsye që aknet në gjuhën mjekësore quhen acne communis - sepse pothuajse të gjithë ne kemi një "shpërthim" aknesh në një pikë të jetës tonë. Çdo gjë fillon me bllokimin e poreve nga yndyra e sekretuar nga gjëndrrat e yndyrës. Nëse poret janë të mëdha bllokimet marrin formën e pikave të zeza: të [...]

Kujdesuni për lëkurën sipas moshës suaj

Me kalimin e viteve, lëkura jonë ka kërkesa të ndryshme. Në çdo stad të jetës pika kyçe për një pamje të bukur është zgjedhja e produkteve të duhura që do të ofrojnë një lëkurë të shëndetshme e plot shkëlqim. Lëkura është organi më i madh i trupit tonë që është në kontakt direkt me mjedisin [...]

17 përfitime dhe përdorime të vajit të Arganit

Vaji i Arganit është bërë i famshëm që kur përfitimet shëndetësore të ofruara nga ky vaj “mrekullibërës” janë njohur dhe kuptuar. Ky vaj presohet në të ftohtë nga fruti i pemës të Arganit (Argania Spinosa). Ajo që e bën këtë vaj kaq të dobishëm, është përmbajtja e lartë në vitamina A, C dhe E, si dhe antioksidante, acid [...]